V čase krízy, ktorú so sebou priniesla pandémia koronavírusu, občania Slovenskej republiky viac ako inokedy ocenia bezprostrednú finančnú pomoc štátu v rámci jeho podporných schém. Manažment schém finančnej pomoci nie je úplne triviálny mechanizmus a vyžaduje podporu informačného systému.
Takýto systém sme vytvorili v roku 2014 pre Ministerstvo financií SR a nazýva sa Informačný systém pre evidenciu a monitorovanie pomoci (IS SEMP). Neskôr riadenie celej agendy prešlo pod Protimonopolný úrad SR. Vďaka IS SEMP majú jednotlivé orgány štátnej správy a verejnosť k dispozícii potrebné nástroje na poskytovanie štátnej pomoci.
Keďže Protimonopolný úrad SR je na základe zákona koordinátorom pomoci, práca s informačným systémom IS SEMP patrí k dennej agende jeho zamestnancov. Vďaka tomuto riešeniu, ktoré plne podporuje digitálnu transformáciu, sa výrazne zefektívnil proces vybavovania žiadostí o minimálnu pomoc.
IS SEMP plní funkciu centrálneho registra v súlade so zákonom o štátnej pomoci. Obsahuje údaje o poskytnutej štátnej pomoci a minimálnej pomoci v Slovenskej republike. Prístup do tohto systému majú okrem koordinátora pomoci aj poskytovatelia pomoci, resp. vykonávatelia schém a verejnosť.
Používateľský a funkčný rozvoj riešenia IS SEMP priniesol:
Vďaka dodanému riešeniu spĺňa Protimonopolný úrad SR legislatívne požiadavky, v rámci ktorých je štát podľa nariadenia Európskej únie od roku 2016 povinný udržiavať register štátnej pomoci a minimálnej pomoci a jeho informácie následne sprístupňovať verejnosti na internete.
Zamestnanci Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPRSVaR) mali každý mesiac povinnosť manuálne zaznamenávať vyše 1 000 záznamov o príjemcoch a jednotlivých prípadoch poskytnutej pomoci do vlastného informačného systému. Túto istú povinnosť však mali aj voči MF SR, kedy bolo potrebné zaznačovať tie isté informácie aj do systému na monitorovanie štátnej a minimálnej pomoci.
IS SEMP je komplexným riešením na správu a monitorovanie minimálnej a štátnej pomoci. Jeho implementáciou sme verejnosti sprístupnili informácie o poskytovanej pomoci prostredníctvom webového portálu, vďaka čomu sú zainteresované osoby v reálnom čase informované o priebehu jej poskytovania. Riešenie zároveň zvyšuje efektívnosť kontrolných mechanizmov nad celým procesom.
Nasadením informačného systému sme okrem iného zabezpečili aj:
Vďaka nami dodanému systému dokázalo MF SR splniť legislatívne požiadavky, kedy je štát podľa nariadenia Európskej únie od roku 2016 povinný udržiavať register štátnej pomoci a jeho informácie následne sprístupňovať verejnosti na internete. Projekt sme dodali v marci 2014.
Protimonopolný úrad Slovenskej republiky je nezávislý ústredný orgán štátnej správy Slovenskej republiky pre ochranu hospodárskej súťaže a koordináciu štátnej pomoci. Úrad zasahuje v prípadoch kartelov, zneužívania dominantného postavenia, vertikálnych dohôd, kontroluje koncentrácie, ktoré spĺňajú notifikačné kritériá a posudzuje konanie orgánov štátnej správy a samosprávy v prípade, že sa dopustia obmedzenia súťaže a taktiež zabezpečuje ochranu hospodárskej súťaže v oblasti štátnej pomoci. Protimonopolný úrad SR aplikuje okrem slovenského aj európske súťažné právo. V rámci Európskej siete pre hospodársku súťaž (ECN) plní úlohy, ktoré vyplývajú SR z členstva v Európskej únii.