Zdá sa, že v poslednom období Android neustále získava navrch. Ako ukazuje štatistika, v júli 2014 došlo po prvýkrát k preklopeniu podielu na svetovom mobilnom prenose dát, kedy Android získal 44,6%-ný podiel oproti 44,2%-nému Applu.
Dôvodov je určite viacero. Medzi tie hlavné možno zaradiť najmä fakt, že Android využíva veľké množstvo smartfónov (iOS je iba v zariadeniach Applu), ide o open-source softvér, ktorého zdrojový kód je otvorený všetkým vývojárom, zariadenia, na ktorých funguje, sú cenovo prístupnejšie a v neposlednom rade k úspechu prispieva aj to, že za Androidom stojí veľmi silná značka a silný konkurent odhryznutého jabĺčka – Google.
Práve vďaka tomu, že Android si obľubuje stále viac používateľov, množstvo mobilných aplikácií pre tento OS rastie. V júli 2013 bolo z Google Play stiahnutých približne 50 miliárd aplikácií (v kumulatívnom vyjadrení). Nielen pre vývojárov, ale najmä pre majiteľov podnikov, marketérov a iných ľudí, ktorým záleží na prosperujúcom biznise, to znamená, že práca na aplikáciách pre Android má v súčasnosti veľký význam. A do budúcnosti to nebude inak. Preto si skúsme v jednoduchosti povedať niekoľko faktov o vývoji mobilných aplikácií pre operačný systém Android.
Všetky potrebné informácie, nástroje, dokumenty a dokonca aj lekcie je možné nájsť na vývojárskej stránke – developers.android.com. Posledná verzia OS má názov KitKat – 4.4.x. Je potrebné poznamenať, že open-source prístup operačného systému Android bol vždy dvojsečnou zbraňou. Na jednej strane ide o ústretový prístup voči vývojárom, ktorí môžu kód ďalej upravovať, na druhej práve toto bolo hlavným dôvodom veľkej rozdrobenosti, resp. fragmentácie Androidu – neexistoval jednotný prístup, rôzni výrobcovia rôznych smartfónov si upravovali a štandardizovali kód po svojom. Po všetkých predošlých verziách (Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean a iné) mala byť práve KitKat tou, ktorá prinesie určité zjednotenie. Zatiaľ sa o tom však veľmi nedá hovoriť, keďže len 10% Android zariadení funguje na tejto poslednej verzii (na rozdiel napríklad od 85% Apple zariadení, ktoré fungujú na poslednej iOS aktualizácii).
Android aplikácie sa vyvíjajú najčastejšie v programovacom jazyku Java. Je teda potrebné vývojové prostredie Eclipse, do ktorého si vývojár nainštaluje Java Development Kit a stiahne plugin Android Developer Tools. V súčasnosti už existuje aj možnosť vývoja aplikácií v jazyku C# vďaka programu Xamarin studio. Ide o systém, ktorý vyvinula spoločnosť Xamarin prevedením ovládacích prvkov Androidu do C# (viac tu). V prostredí Eclipse je tiež možné nájsť všetky potrebné prvky pre user interface. Tie sú poukladané do skupín a prístupné cez tzv. Palette. Pri spracovaní návrhu dizajnu do samotnej aplikácie sa pracuje formou drag&drop kontrolu. Ak chce potom vývojár meniť vlastnosti toho-ktorého kontrolu, vie tak spraviť prostredníctvom panelu Properties. V štruktúre projektu sú dôležité najmä tri aspekty – súbor Androidmanifest.xml, zložka src a zložka res. V Androidmanifest.xml je zapísaný manifest aplikácie (verzia projektu, meno projektu, potrebné práve pre aplikáciu, a pod.), src obsahuje zdrojové kódy a v zložke src sú všetky zdroje pre aplikáciu ako ikony, splashscreens či layouts.
Ak už má vývojár spravený vývoj aplikácie, debugging a testovanie má tiež za sebou (v prípade, že nemá k dispozícii Android zariadenie, môže použiť emulátor Android Virtual Device), už ju stačí iba distribuovať. Ako na to? Prostredníctvom Google Play – online obchodu pre Android aplikácie. Samozrejme, je potrebné začať tým, že sa registruje a vytvorí si vydavateľský účet (Google Play publisher account). V prípade, že bude predávať aplikácie (teda nepôjde o voľne stiahnuteľné), tiež si musí zriadiť tzv. Google Wallet Merchant Account. Po vytvorení účtu získa prístup k vývojárskemu panelu (Developer Console), ktorý umožní nahrávať a publikovať aplikácie (upload apk súboru lokálne podpísaný certifikátom), či sledovať štatistiky tých, ktoré už sú publikované. Ak naťahuje novú aplikáciu, na začiatok si ju môže dať do Beta testovania – zvoliť si okruh ľudí, ktorí si ju budú môcť stiahnuť a testovať. V tomto štádiu aplikácie ešte nie je viditeľná v Google Play. Okruh testerov môžete, samozrejme, voľne upravovať.
Naozaj ide iba o základné spomenutie niektorých aspektov samotného vývoja aplikácie, na detailnejšie rozoberanie témy by bol potrebný oveľa väčší priestor. Ak vás však zaujíma vývoj aplikácií pre tento operačný systém, určite sa veľa dozviete (aj si vyskúšate) vďaka lekciám, ktoré na stránke nájdete.