V Millenniu pracuje takmer od založenia firmy. Jeho práca ho napĺňa a aj iným radí, že ak sa chcú vydať na podobnú cestu, mali by mať o to úprimný záujem. Reč je o našom programátorovi Peťovi, s ktorým sme sa porozprávali nielen o tom, aké je to byť pri rozbehu čohosi nového, ale aj o tom, čo znamená byť programátorom dnes.
Zatiaľ ste si na našom blogu mohli prečítať rozhovor s test analytičkou Katkou, hlavou supportného tímu Peťom, konzultantkou Madlen a Delivery Manažérom Vladkom. Dnes vám prinášame rozhovor s naším programátorom Peťom.
Pred rokmi všetko fungovalo inak. Dokonca aj pohovor sa uskutočnil v mojej detskej izbe, keď som ešte býval s rodičmi. Teraz si na to s kolegami spomíname ako na vtipnú príhodu, ale vtedy to bolo normálne. Najmä preto, že som Mira, nášho CEO, už v tom čase poznal. Takže keď k nám domov prišiel s ponukou pracovať v Millenniu, chopil som sa príležitosti. Popravde, celkom som netušil, do čoho idem. Keďže som už vtedy pracoval, odísť zo zamestnania a stáť pri rozbehu úplne novej firmy, bol aj risk. Ale veľmi ma to lákalo. Bol som nadšený aj preto, že sa črtala práca na zaujímavých projektoch, v rámci ktorých chceli chalani tvoriť internetové stránky. To bolo v tom čase prelomové a na Slovensku ešte nevídané. Začal som v Millenniu ako programátor a som na tejto pozícii až dodnes. 😊
Webové stránky, ktoré sme spočiatku vytvárali, boli jednoduché. Síce sa to stále považovalo za niečo pokrokové, my sme chceli viac. Historicky sme používali rôzne programovacie jazyky ako ASP, Pascal, C++, no veľká zmena prišla v roku 2002, kedy sme sa zamerali na Microsoft technológie. Patrili sme medzi prvé firmy na Slovensku, ktoré začali používať technológie ako C# či ASP.NET.
To všetko boli časy, kedy sme túžili vytvoriť niečo inovatívne. Podarilo sa nám to aj vďaka CMS platforme Arnia, ktorú sme sami navrhli. Vďaka našej húževnatosti sme získali skutočne významných zákazníkov, napríklad VÚB banku, Národnú banku Slovenska či Slovak Telecom.
Tešili sme sa z každej novinky v IT oblasti. Informácie sme čerpali prevažne z kníh a učili sme sa najmä praktickým skúšaním. YouTube vznikol trošku neskôr, takže sme to nemali až také jednoduché ako dnešná generácia. Malo to svoje čaro – to nadšenie a radosť z úspechu, keď sme sa posunuli o krok ďalej.
Samozrejme, moja práca aj dnes prináša mnohé výzvy. Rozdiel je v tom, že aktuálne máme prístup k informáciám „ako na podnose“ a je ich toľko, že je často dôležité vybrať si z nich a zamerať sa na to, čo človeka najviac napĺňa. Svet IT napreduje rapídnou rýchlosťou a tej sa musíme prispôsobiť, ak chceme ostať medzi tými najlepšími v našom odbore.
Prešiel som od vývoja aplikácií k implementácii a integrácii systémov postavených na Microsoft technológii. Aktuálne programujem dátové integrácie pre najväčšie spoločnosti finančnom trhu, akými sú ČSOB či Slovenská sporiteľňa.
Hoci by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že práca programátora je zväčša o individuálnej činnosti, nie je to tak. Veľkú rolu tu zohráva spolupráca. Väčšinou pracujeme v menších tímoch a navzájom sa dopĺňame. Napríklad, ak sa neviem „pohnúť z miesta“ v projekte a potrebujem poradiť, často pomôže pohľad zvonku – teda kolega, ktorého poprosím o radu, sa nemusí vôbec vyznať do programovania, môže byť v expert v niečom inom, ale jeho pohľad na daný problém, môže aj mňa naviesť na riešenie.
Oceňujem túto spolupatričnosť, ktorá vládne v našej firme. Spolupráci napomáha aj agilný spôsob riadenia projektov a každodenný ranný „stand up“, na ktorom si povieme, na čom aktuálne každý z nás pracuje a či potrebuje s niečím pomôcť.
Takže moja práca je mix – určite som zodpovedný za moju časť práce, ale neznamená to, že som na všetko úplne sám. Projekt napreduje len v tom prípade, keď každý z tímu vie, čo má robiť a ako to má robiť.
Výhodou je to, že nerobím celé roky to isté. Moje zameranie v rámci programovania sa menilo rokmi a aj samotné programovanie sa vyvíjalo. Asi aj preto som nemal pocit, že by som potreboval zmenu. Samozrejme, Millennium sa tiež menilo – z malej firmy s pár ľuďmi sa stala stabilná spoločnosť, ktorá rozvíja biznis aj za hranicami. To mi tiež vyhovuje, keďže dnes už mám rodinu, ktorú potrebujem zabezpečiť.
Takže stereotyp istotne nezažívam, čo ma tiež motivuje. Hoci som pri mojom 20. výročí vo firme dostal vlastné inventárne číslo, nemám pocit, že by som bol toľké roky v 1 firme. 😀 Páči sa mi, že hoci sa rokmi veľa zmenilo, podstata ostáva rovnaká. V Millenniu panuje priateľská, mohol by som povedať, že až rodinná atmosféra. Pracovné vzťahy sa menia aj na kamarátske, čo je veľmi fajn.
V prvom rade musí táto práca človeka baviť. Programátor sa dokáže rokmi vypracovať na skúseného odborníka, ale omnoho ľahšie mu to pôjde, keď bude mať o to úprimný záujem. Okrem technických zručností by bolo fajn, aby mal v sebe to „ľudské“ – v zmysle, aby vedel vychádzať s ľuďmi. Keďže na projektoch pracujeme v tímoch, súdržnosť a vzájomná podpora sú tiež dôležité faktory. Potom to už pôjde krok po kroku – chuť učiť sa, napredovať, spolupracovať budú hnať človeka za tým, po čom túži.
Ďakujem ti za veľmi inšpiratívny rozhovor!
Bližšie informácie o otvorených pozíciách nájdete na našej web stránke v časti Kariéra.
Hľadáte spoľahlivého IT partnera, ktorý vám pomôže naplniť vaše biznis ciele? Neváhajte nás kontaktovať. Náš tím si spoločne s vami prejde vaše požiadavky a navrhne najvhodnejšie riešenie.